I den oppdaterte kriterieveiviseren for mat og - drikkeanskaffelser, har Direktoratet for forvaltning og ikt (Difi) stilt konkrete krav knyttet til emballasje.
I mars lanserte Difi en ny kriterieveiviser, som skal hjelpe kommuner og andre offentlige instanser til å sette krav og kriterier innenfor miljø og sosialt ansvar ved innkjøp av mat og drikke.
I veiviseren er det tre kontraktsvilkår knyttet til emballasje.
Se hele kriterieveiviseren her.
– Vi er veldig glad for at denne veiviseren nå er lansert. Det gjør det vanskeligere for produsenter å ikke ta miljøansvar for emballasjen sin, sier administrerende direktør Jaana Røine i Grønt Punkt Norge.
Hvis Norge skal nå EU-målene om at 65 prosent av emballasjeavfallet skal materialgjenvinnes i 2025, er vi avhengige av at det offentlige Norge stiller krav som fører til økt kildesortering og materialgjenvinning.
– Disse kravene vil utestenge aktører som ikke tar det miljøansvaret som de er forpliktet til gjennom avfallsforskriften, sier Røine.
Veldig mange norske kommuner og offentlige instanser er kontrollmedlemmer i Grønt Punkt Norge, og mange har allerede bidratt til å forhindre gratispassasjerer i retursystemet. Med den nye veiviseren blir det enda enklere å stille emballasjekrav til leverandører i offentlige anbud.
En viktig bakgrunn for lanseringen av den nye kriterieveiseren er utfordringene knyttet til matsvinn. FN har satt bærekraftsmål om global reduksjon av matsvinn med 50 prosent innen 2030, og dersom vi skal nå dette målet må alle bidra.
– Vi har prioritert områder som kan få stor effekt for miljøet i det nye kriteriesettet for mat og drikke. Nå gjelder det at oppdragsgiverne tar kravene i bruker når de skal anskaffe mat, sier avdelingsdirektør Dag Strømsnes i Difi.
I tillegg til matsvinn og emballasje tar veiviseren også for seg kriterier og krav knyttet til tropisk avskoging, utvalg av matvarer i sortiment og bestillingsløsninger.
– Det er frivillig for statlige og kommunale virksomheter om de vil ta kravene og kriteriene i bruk, men vi vet at dette er veldig etterspurt blant innkjøpere, sier Strømsnes.
Kriterieveiviseren
Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.